SL1240002
DigiKey Part Number
570-SL1240002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL1240002
Description
ICL 40 OHM 25% 2A 13MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 40 Ohms ±25% 2 A 0.512" (13.00mm)
Category
Tolerance
±25%
Manufacturer
Vishay Ametherm
Current - Steady State Max
2 A
Series
R @ Current
450 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
0.512" (13.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.307" (7.80mm)
R @ 25°C
40 Ohms