UNI324-1220
DigiKey Part Number
6032-UNI324-1220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UNI324-1220
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 24W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 24 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
UNIFIVE GLOBAL LIMITED
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial), A/V
Packaging
Bag
Efficiency
86.2%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
China
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
60.2" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
3.86" L x 1.81" W x 1.22" H (98.0mm x 46.0mm x 31.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB, CE, FCC, UKCA, UL
Current - Output (Max)
2A
Standard Number
Power (Watts)
24 W