8Y40072002
DigiKey Part Number
887-8Y40072002TR-ND - Tape & Reel (TR)
887-8Y40072002CT-ND - Cut Tape (CT)
887-8Y40072002DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8Y40072002
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 8PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz Crystal 8pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Type
MHz Crystal
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency
40 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Load Capacitance
8pF
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)