8Q-52.000MEEV-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TXC CORPORATION
In Stock: 0
Datasheet
Similar
ECS Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Geyer Electronic America, Inc.
52 MHz ±10ppm Crystal 8pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
8Q-52.000MEEV-T
DigiKey Part Number
887-1854-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8Q-52.000MEEV-T
Description
CRYSTAL 52.0000MHZ 8PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
8Q-52.000MEEV-T Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
52 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)