8Q-37.400MEEE-T
DigiKey Part Number
887-8Q-37.400MEEE-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
887-8Q-37.400MEEE-TCT-ND - Cut Tape (CT)
887-8Q-37.400MEEE-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8Q-37.400MEEE-T
Description
CRYSTAL 37.4MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37.4 MHz ±10ppm Crystal 12pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
8Q-37.400MEEE-T Models
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
37.4 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)