2499-003-X5W0-103Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components
In Stock: 48
Datasheet
10000 pF Feed Through Capacitor 500V 20 A Axial, Bushing
2499-003-X5W0-103Z
DigiKey Part Number
2499-003-X5W0-103Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2499-003-X5W0-103Z
Description
CAP FEEDTHRU 10000PF 500V AXIAL
Detailed Description
Category
Current
20 A
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Insertion Loss
35dB @ 100MHz
Temperature Coefficient
X5W
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Capacitance
10000 pF
Size / Dimension
0.250" Dia x 0.468" L (6.35mm x 11.89mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thread Size
12-28
Voltage - Rated
500V