2499-003-X5S0-102MLF
DigiKey Part Number
410-1049-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2499-003-X5S0-102MLF
Description
CAP FEEDTHRU 1000PF 500V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF Feed Through Capacitor 500V 20 A Axial, Bushing
Category
Voltage - Rated
500V
Manufacturer
Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components
Current
20 A
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Temperature Coefficient
X5S
Part Status
Active
Package / Case
Axial, Bushing
Type
Feed Through
Size / Dimension
0.250" Dia x 0.468" L (6.35mm x 11.89mm)
Capacitance
1000 pF
Thread Size
12-28
Tolerance
±20%