P231-FC20AR100K
DigiKey Part Number
987-1323-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P231-FC20AR100K
Description
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LOG
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.25W, 1/4W Solder Lug
Actuator Type
Flatted
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size - Body
Round - 0.945" Dia (24.00mm)