WAU12-2500
DigiKey Part Number
237-1882-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WAU12-2500
Description
AC/AC WALL MNT ADPT 12VAC 2.5A
Detailed Description
12VAC 2.5A AC/AC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
WAU12-2500 Models
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Power (Watts)
30 W
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension
2.17" L x 2.68" W x 3.35" H (55.0mm x 68.0mm x 85.0mm)
Approval Agency
cUL, UL
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
120VAC
Cord Length
72" (1.83m)
Voltage - Output
12VAC