WAU060-2000-SG
DigiKey Part Number
237-2198-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WAU060-2000-SG
Description
AC/AC WALL MNT ADAPTER 6VAC 2A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6VAC 2A AC/AC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WAU060-2000-SG Models
Category
Current - Output (Max)
2A
Manufacturer
Triad Magnetics
Power (Watts)
12 W
Series
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
83%
Region Utilized
North America
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Form
Wall Mount
Output Connector
Screw Terminal
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)
Voltage - Input
120VAC
Approval Agency
cULus
Voltage - Output
6VAC