JSU240-0750
DigiKey Part Number
237-2269-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JSU240-0750
Description
AC/DC CONVERTER 24V 18W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JSU240-0750 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
85%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Type
Enclosed
Features
Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.95" L x 1.89" W x 1.22" H (74.9mm x 48.0mm x 31.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
cETLus
Current - Output 1
750 mA