TEP 75-7211WI-CMF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame DC DC Converter 1 Output 5V 15A 160V Input
TRACO Power TMDC  DC/DC Converters | Digi-Key Daily
Traco Power DC-DC converters for railway, transport and outdoor applications
TEP 75-7211WI-CMF
DigiKey Part Number
TEP75-7211WI-CMF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEP 75-7211WI-CMF
Description
DC/DC CONVERTER 5V 75W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TEP 75-7211WI-CMF Models
Category
Current - Output (Max)
15A
Manufacturer
Traco Power
Power (Watts)
75W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Railway
Part Status
Active
Efficiency
91%
Type
Open Frame
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Min)
43V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
3.35" L x 2.40" W x 1.53" H (85.1mm x 61.0mm x 38.9mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
5V