TRS40H120H,S1Q
DigiKey Part Number
264-TRS40H120HS1Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRS40H120H,S1Q
Description
1200 V/40 A SIC SCHOTTKY BARRIER
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 102A Through Hole TO-247-2L
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
230 µA @ 1.2 kV
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
4368pF @ 1V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
102A
Supplier Device Package
TO-247-2L
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.45 V @ 40 A
Operating Temperature - Junction
175°C