TPHR6704RL,LQ
DigiKey Part Number
264-TPHR6704RL,LQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TPHR6704RL,LQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TPHR6704RL,LQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPHR6704RL,LQ
Description
N-CH MOSFET 40V 0.00067OHM SOP A
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 50A (Ta), 420A (Tc) 3W (Ta), 210W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5.75)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.67mOhm @ 75A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 1mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
88 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9000 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 210W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
8-SOP Advance (5x5.75)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V