TPH4R50ANH,L1Q
DigiKey Part Number
TPH4R50ANHL1QTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPH4R50ANHL1QCT-ND - Cut Tape (CT)
TPH4R50ANHL1QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPH4R50ANH,L1Q
Description
MOSFET N CH 100V 60A SOP ADV
Detailed Description
N-Channel 100 V 60A (Tc) 1.6W (Ta), 78W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
EDA/CAD Models
TPH4R50ANH,L1Q Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
58 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5200 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
1.6W (Ta), 78W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
8-SOP Advance (5x5)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.5mOhm @ 30A, 10V