TPH3R10AQM,LQ
DigiKey Part Number
264-TPH3R10AQMLQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TPH3R10AQMLQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TPH3R10AQMLQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPH3R10AQM,LQ
Description
100V U-MOS X-H SOP-ADVANCE(N) 3.
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 120A (Tc) 210W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5.75)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPH3R10AQM,LQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 500µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
83 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7400 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
210W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-SOP Advance (5x5.75)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.1mOhm @ 50A, 10V