TK90S06N1L,LXHQ
DigiKey Part Number
264-TK90S06N1LLXHQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TK90S06N1LLXHQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TK90S06N1LLXHQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK90S06N1L,LXHQ
Description
MOSFET N-CH 60V 90A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
74 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 90A (Ta) 157W (Tc) Surface Mount DPAK+
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK90S06N1L,LXHQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
81 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5400 pF @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
157W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
175°C
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK+
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.3mOhm @ 45A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 500µA