TK7R7P10PL,RQ
DigiKey Part Number
264-TK7R7P10PLRQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TK7R7P10PLRQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TK7R7P10PLRQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK7R7P10PL,RQ
Description
X35 PB-F POWER MOSFET TRANSISTOR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 55A (Tc) 93W (Tc) Surface Mount DPAK
EDA/CAD Models
TK7R7P10PL,RQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 500µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
44 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2800 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
93W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.7mOhm @ 27.5A, 10V