TK65G10N1,RQ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 4 178
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 22
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 49
N-Channel 100 V 65A (Ta) 156W (Tc) Surface Mount D2PAK
TK65G10N1,RQ
TK65G10N1,RQ
DigiKey Part Number
TK65G10N1RQTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK65G10N1,RQ
Description
MOSFET N-CH 100V 65A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TK65G10N1,RQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
81 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5400 pF @ 50 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
156W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.5mOhm @ 32.5A, 10V