TK25E60X5,S1X
DigiKey Part Number
264-TK25E60X5,S1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK25E60X5,S1X
Description
MOSFET N-CH 600V 25A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 25A (Ta) 180W (Tc) Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK25E60X5,S1X Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.2mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
60 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2400 pF @ 300 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
180W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
140mOhm @ 7.5A, 10V