TK17E80W,S1X
DigiKey Part Number
TK17E80WS1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK17E80W,S1X
Description
MOSFET N-CHANNEL 800V 17A TO220
Detailed Description
N-Channel 800 V 17A (Ta) 180W (Tc) Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK17E80W,S1X Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 850µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2050 pF @ 300 V
Power Dissipation (Max)
180W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 8.5A, 10V