MT3S20TU(TE85L) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 5 402
Datasheet
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 1 591
Datasheet
MACOM Technology Solutions
RF Transistor NPN 12V 80mA 7GHz 900mW Surface Mount UFM
MT3S20TU(TE85L)
DigiKey Part Number
MT3S20TU(TE85L)TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT3S20TU(TE85L)
Description
RF TRANS NPN 12V 7GHZ UFM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Max
900mW
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
100 @ 50mA, 5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Collector (Ic) (Max)
80mA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
NPN
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
12V
Package / Case
3-SMD, Flat Leads
Frequency - Transition
7GHz
Supplier Device Package
UFM
Noise Figure (dB Typ @ f)
1.45dB @ 20mA, 5V