CCS15F40,L3F
DigiKey Part Number
CCS15F40L3FTR-ND - Tape & Reel (TR)
CCS15F40L3FCT-ND - Cut Tape (CT)
CCS15F40L3FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCS15F40,L3F
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A CST2C
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1.5A Surface Mount CST2C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CCS15F40,L3F Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
130pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
CST2C
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
640 mV @ 1.5 A