XP151A11B0MR-G
DigiKey Part Number
893-XP151A11B0MR-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
893-XP151A11B0MR-GCT-ND - Cut Tape (CT)
893-XP151A11B0MR-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP151A11B0MR-G
Description
MOSFET N-CH 30V 1A SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 1A (Ta) 500mW (Ta) Surface Mount SOT-23
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
120mOhm @ 500mA, 10V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
150 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
500mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
SOT-23
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V