TFAS0603R1001F-T5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TFAS0603R1001F-T5 |
Description | RES 1000 OHM 1% 1/10W 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features Anti-Sulfur |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Ratings 7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free) |
Tolerance | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Power (Watts) | Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm) |