D1MPC0805QR020FF-T5
DigiKey Part Number
4463-D1MPC0805QR020FF-T5TR-ND - Tape & Reel (TR)
4463-D1MPC0805QR020FF-T5CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D1MPC0805QR020FF-T5
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/2W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Category
Features
Anti-Sulfur, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)