SN74LVC1G32DRYR
DigiKey Part Number
296-21549-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-21549-1-ND - Cut Tape (CT)
296-21549-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LVC1G32DRYR
Description
IC GATE OR 1CH 2-INP 6SON
Detailed Description
OR Gate IC 1 Channel 6-SON (1.45x1)
EDA/CAD Models
SN74LVC1G32DRYR Models
Category
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Mfr
Input Logic Level - Low
0.7V ~ 0.8V
Series
Input Logic Level - High
1.7V ~ 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL
4ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Logic Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Circuits
1
Supplier Device Package
6-SON (1.45x1)
Number of Inputs
2
Package / Case
6-UFDFN
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V