SN74LVC1G175DBVT
DigiKey Part Number
296-32298-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-32298-1-ND - Cut Tape (CT)
296-32298-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LVC1G175DBVT
Description
IC FF D-TYPE SGL 1-BIT SOT-23-6
Detailed Description
Flip Flop 1 Element D-Type 1 Bit Positive Edge SOT-23-6
EDA/CAD Models
SN74LVC1G175DBVT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Max Propagation Delay @ V, Max CL
5ns @ 5V, 50pF
Manufacturer
Texas Instruments
Trigger Type
Positive Edge
Series
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V
Part Status
Active
Current - Quiescent (Iq)
10 µA
Function
Reset
Input Capacitance
3 pF
Type
D-Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Non-Inverted
Mounting Type
Surface Mount
Number of Elements
1
Supplier Device Package
SOT-23-6
Number of Bits per Element
1
Package / Case
SOT-23-6
Clock Frequency
175 MHz