MMBZ27VALDBZR
DigiKey Part Number
296-MMBZ27VALDBZRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-MMBZ27VALDBZRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-MMBZ27VALDBZRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMBZ27VALDBZR
Description
27V COMMON-ANODE ZENER DIODE WIT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39V Clamp 900mA Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
39V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
900mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Peak Pulse
35W
Part Status
Active
Power Line Protection
No
Type
Zener
Applications
CAN
Unidirectional Channels
2
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
25.65V