LMG2100R026VBNR
DigiKey Part Number
296-LMG2100R026VBNRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LMG2100R026VBNRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LMG2100R026VBNRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMG2100R026VBNR
Description
IC HALF BRIDGE DRIVER 53A 18VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Half Bridge (3) Driver DC-DC Converters Gallium Nitride (GaN) FETs 18-VQFN-FCRLF (7x4.5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LMG2100R026VBNR Models
Category
Current - Output / Channel
53A
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Peak Output
53A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Part Status
Active
Voltage - Load
93V (Max)
Output Configuration
Half Bridge (3)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Applications
DC-DC Converters
Features
Bootstrap Circuit
Interface
PWM
Fault Protection
UVLO
Load Type
Inductive, Capacitive
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Gallium Nitride (GaN) FETs
Package / Case
18-PowerVFQFN
Rds On (Typ)
2.6mOhm LS, 2.7mOhm HS