LM536035EVM
DigiKey Part Number
296-42587-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM536035EVM
Description
EVAL BOARD FOR LM53635A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LM53635A - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
3A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
3.9V ~ 36V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Frequency - Switching
2.1MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
LM53635A
Voltage - Output
5V