LM5166EVM-C33A
DigiKey Part Number
296-45470-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM5166EVM-C33A
Description
EVAL BOARD FOR LM5166
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LM5166 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
500mA
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
4.5V ~ 65V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
200kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
LM5166
Voltage - Output
3.3V