AMC1301QDWVRQ1
DigiKey Part Number
296-48286-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-48286-1-ND - Cut Tape (CT)
296-48286-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMC1301QDWVRQ1
Description
IC OPAMP ISOLATION 1 CIRC 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolation Amplifier 1 Circuit 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMC1301QDWVRQ1 Models
Category
Current - Output / Channel
13 mA
Mfr
Voltage - Supply Span (Min)
3 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Amplifier Type
Grade
Automotive
Number of Circuits
1
Qualification
AEC-Q100
Gain Bandwidth Product
1 MHz
Mounting Type
Surface Mount
Current - Input Bias
60 µA
Package / Case
8-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Input Offset
50 µV
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Supply
5.9mA