TPLH-3R0/60WR18X40
DigiKey Part Number
2085-TPLH-3R0/60WR18X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPLH-3R0/60WR18X40
Description
CAP 60F 3.0V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 12mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
Tecate Group
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
60 F
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm @ 1kHz