TPL-15/12X31F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
15 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 35mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
TPL-15/12X31F
DigiKey Part Number
2085-TPL-15/12X31F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPL-15/12X31F
Description
CAP 15F -10% +20% 2.7V T/H
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Tecate Group
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.209" (5.30mm)
Capacitance
15 F
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
-10%, +20%
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 1kHz