ES1000-NO.1-C1-X-30MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.225" (5.72mm) 4 to 1 Clear 0.098' (30.00mm, 1.18")
ES1000-NO.1-C1-X-30MM
DigiKey Part Number
1111-ES1000-NO.1-C1-X-30MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ES1000-NO.1-C1-X-30MM
Description
ES1000-NO.1-C1-X-30MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.050" (1.27mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.047" (1.19mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Fluid Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
110°C
Length
0.098' (30.00mm, 1.18")
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Inner Diameter - Supplied
0.225" (5.72mm)