VERSAFIT-1/4-0-6.25IN
DigiKey Part Number
VERSAFIT-1/4-0-6.25IN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VERSAFIT-1/4-0-6.25IN
Description
HEATSHRINK 0.28" X 0.521' BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.280" (7.11mm) 2 to 1 Black 0.521' (158.75mm, 6.25")
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
65°F ~ 95°F (18°C ~ 35°C)
Length
0.521' (158.75mm, 6.25")
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.280" (7.11mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Length
HEATSHRINK LOW TEMP 1/4" 40' BLK
In-Stock: 93
HEAT SHRINK TUBING
In-Stock: 0
HEATSHRINK 0.28" X 0.125' BLACK
In-Stock: 0
HEATSHRINK 0.28" X 3/16' BLACK
HEATSHRINK 0.28" X 0.208' BLACK