SCT-NO.3-E3-0-58MM
DigiKey Part Number
SCT-NO.3-E3-0-58MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT-NO.3-E3-0-58MM
Description
HEATSHRINK TUBING .455" 4:1 BLK
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.455" (11.56mm) 4 to 1 Black 0.190' (58.00mm, 2.28")
Category
Recovered Wall Thickness
0.090" (2.29mm)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Shrink Temperature
110°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
65°F ~ 95°F (18°C ~ 35°C)
Length
0.190' (58.00mm, 2.28")
Inner Diameter - Supplied
0.455" (11.56mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.100" (2.54mm)