RW-175-1/16-X-STK is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 3 732
Datasheet
Similar
In Stock: 1 593
Datasheet
Similar
Direct
3M
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
RW-175-1/16-X-STK
DigiKey Part Number
RW-175-1/16-X-STK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RW-175-1/16-X-STK
Description
HEATSHRINK 1/16" X 4' CLEAR
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.010" (0.25mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Cut-Through Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Type
Shrink Temperature
175°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)