RNF-100-3/8-CL-1.5IN is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Alpha Wire
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Alpha Wire
In Stock: 500
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 450
In Stock: 450
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.375" (9.53mm) 2 to 1 Clear 0.125' (38.10mm, 1.50")
RNF-100-3/8-CL-1.5IN
DigiKey Part Number
RNF-100-3/8-CL-1.5IN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-100-3/8-CL-1.5IN
Description
HEAT SHRINK TUBING
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion and Cut Resistant, Fluid Resistant, Solvent Resistant, Strain Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
95°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
0.125' (38.10mm, 1.50")
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.375" (9.53mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.187" (4.75mm)