EVSW-12.7/6.4-3-SP
DigiKey Part Number
484-EVSW-12.7/6.4-3-SP-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVSW-12.7/6.4-3-SP
Description
ORANGE SHRINK 2:1 RATIO METER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.500" (12.70mm) 2 to 1 Orange Enter Number of Meters in Order Quantity
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
Enter Number of Meters in Order Quantity
Spool Size
2952.8' (900.0m)
Inner Diameter - Supplied
0.500" (12.70mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.252" (6.40mm)