ES2000-NO.3-B8-0-27MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.427" (10.85mm) 4 to 1 Black 0.088' (27.00mm, 1.06")
ES2000-NO.3-B8-0-27MM
DigiKey Part Number
ES2000-NO.3-B8-0-27MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ES2000-NO.3-B8-0-27MM
Description
HEATSHRINK 0.427" X 0.088' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.075" (1.91mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant, Strain Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Type
Shrink Temperature
110°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
0.088' (27.00mm, 1.06")
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.427" (10.85mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.095" (2.41mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
ES2000-NO.3-B8-0-27MMTE Connectivity01111-ES2000-NO.3-B8-0-27MM-NDkr 2,09339Parametric Equivalent
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
5 000kr 1,56582kr 7 829,10
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEATSHK TUBING FR 10.8DIA X 65MM
In-Stock: 0
HEATSHRINK 0.427" X 0.246' BLACK
HEATSHRINK 0.427" X 4' BLACK
HEATSHRINK 0.427" X 0.164' BLACK