ES2000-NO.2-B9-0-50MM
DigiKey Part Number
ES2000-NO.2-B9-0-50MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ES2000-NO.2-B9-0-50MM
Description
HEATSHK TUBING FR 7.4DIA X 50MM
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.293" (7.44mm) 4 to 1 Black 0.164' (50.00mm, 1.97")
Category
Recovered Wall Thickness
0.060" (1.52mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Type
Shrink Temperature
110°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
0.164' (50.00mm, 1.97")
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.293" (7.44mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.065" (1.65mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1 672
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 4,38000kr 4,38
5kr 3,59400kr 17,97
10kr 3,31200kr 33,12
20kr 3,04700kr 60,94
50kr 2,72780kr 136,39
100kr 2,50890kr 250,89
250kr 2,24576kr 561,44
500kr 2,06566kr 1 032,83
1 000kr 1,89979kr 1 899,79
Alternate Length
HEATSHRINK 0.293" X 4' BLACK
In-Stock: 1193
HEATSHRINK 0.293" BLACK
Unit Price:
HEATSHRINK 0.293" X 0.213' BLACK
HEATSHRINK 0.293" X 0.088' BLACK
HEATSHRINK 0.293" X 0.131' BLACK