ES2000-NO.1-C1-0-27MM
DigiKey Part Number
ES2000-NO.1-C1-0-27MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ES2000-NO.1-C1-0-27MM
Description
HEATSHRINK 0.225" X 0.088' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.225" (5.72mm) 4 to 1 Black 0.088' (27.00mm, 1.06")
Category
Recovered Wall Thickness
0.047" (1.19mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant, Strain Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Type
Shrink Temperature
110°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
0.088' (27.00mm, 1.06")
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.225" (5.72mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.050" (1.27mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 4 683
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 2,28000kr 2,28
5kr 1,84200kr 9,21
10kr 1,69700kr 16,97
20kr 1,56450kr 31,29
50kr 1,39940kr 69,97
100kr 1,28640kr 128,64
250kr 1,15208kr 288,02
500kr 1,05938kr 529,69
1 000kr 0,97435kr 974,35
Alternate Length
HEATSHRINK 0.225" BLACK
In-Stock: 0
Unit Price:
HEATSHK TUBING FR 5.7DIA X 50MM
HEATSHRINK 0.225" X 0.213' BLACK
HEATSHRINK 0.225" X 4' BLACK
HEATSHRINK 0.225" X 0.082' BLACK