CGPT-38/19-0-SP is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.500" (38.10mm) 2 to 1 Black 196.8' (60.0m)
CGPT-38/19-0-SP
DigiKey Part Number
484-CGPT-38/19-0-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGPT-38/19-0-SP
Description
HEAT SHRINK 38MM BLACK
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.039" (0.99mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C
Shrink Temperature
80°C
Type
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
196.8' (60.0m)
Inner Diameter - Supplied
1.500" (38.10mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.748" (19.00mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
CGPT-38/19-0-SPTE Connectivity01111-CGPT-38/19-0-SP-NDkr 57,18200Parametric Equivalent
In-Stock: 0 Meters
Check Lead Time
Request Stock Notification
Spool
LengthUnit Price (Per Meter)Ext Price
60kr 37,18117kr 2 230,87
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEAT SHRINK 38MM BLACK METER