CGPT-25.4/12.7-0-SP
DigiKey Part Number
484-CGPT-25.4/12.7-0-SP-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGPT-25.4/12.7-0-SP
Description
HEAT SHRINK 25.4MM BLACK METER
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.000" (25.40mm) 2 to 1 Black Enter Number of Meters in Order Quantity
Mfr
Features
Chemical Resistant, Flame Retardant, Solvent Resistant
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C
Shrink Temperature
80°C
Type
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
Enter Number of Meters in Order Quantity
Spool Size
196.8' (60.0m)
Inner Diameter - Supplied
1.000" (25.40mm)
Inner Diameter - Recovered
0.500" (12.70mm)