W58-XB1A4A-10
W58-XB1A4A-10
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
W58-XB1A4A-10
DigiKey Part Number
PB201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W58-XB1A4A-10
Description
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 10A 250 V AC 50 V DC Push to Reset Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
10A
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Voltage Rating - AC
250 V
Series
Voltage Rating - DC
50 V