W28-XT1A-20
W28-XT1A-20
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
W28-XT1A-20
DigiKey Part Number
PB1027-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W28-XT1A-20
Description
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 32VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 20A 250 V AC 32 V DC Push to Reset Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
20A
Voltage Rating - AC
250 V
Series
Voltage Rating - DC
32 V