W28-XQ1A-12
W28-XQ1A-12
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
W28-XQ1A-12
DigiKey Part Number
PB191-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W28-XQ1A-12
Description
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 32VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 12A 250 V AC 32 V DC Push to Reset Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
12A
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Voltage Rating - AC
250 V
Series
Voltage Rating - DC
32 V