T92S7D12-24
DigiKey Part Number
PB482-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92S7D12-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Coil Current
70.8 mA
Coil Resistance
350 Ohms